MUNADEPÜHAD JA ŠAMPANJA
23.03.2021Munadepühad tippkoka silme läbi. Ka šampanjaga!
30.03.2021Teine lugu munadepühadest ja šampanjast ja seda rahvusvaheliselt tunnustatud baarmeni pilgu läbi
Mulligaleristi teises loos rubriigist „Munadepühad ja šampanja“ räägime munadepühade tähistamisest hoopis vahvas võtmes – hunnitud kokteilid, millega end pühade ajal poputada ja mida ka julgesti sõbrale soovitada. Kui kõik toredad komponendid olemas, ja neid saab ka viiruse ajal ja kiuste soetada erinevate vinoteekide-restoranide ja otse maaletoojate e-poodide abiga, võib mõnusa kokteiliõhtu teha nii enda kodubaaris kui jagada oma toredat kogemust Zoom’i, Teams’i või mõne muu internetirakenduse vahendusel ka sõpradega. Ei ole vahet, kas olete linnakodus, maal või üürikodu väliterrassil, kasvõi hotellitoas hallist argielust eemal, kiire internet on viiruste ajal tubli abimees looma inimeste vahel teistmoodi, aga ikkagi nauditavaid sildu, ja miks siis mitte seda võimalust kasutada. Varute vajaliku varustuse, sätite end soovi korral ka ekraani ette ja ongi tore, tavapäraseest erinev õhtu munadepühadeks olemas!
Palusin teemat silmas pidades seekordseks mõtete kaashüpitajaks kohaliku kokteili- ja veinientusiasti Andres Siemi, kes peab Tallinna vanalinnas oma kokteilibaari Botaanik. Botaanik valiti Euroopa kümne parima uue baari hulka vaid kuus kuud peale selle avamist aastal 2018. Eelmisel aastal (2020) võitis Botaanik maineka Saksa disainiauhinna baari visuaalse identiteedi ja kommunikatsiooni eest. Lisaks eelnevale ka rahvusvaheline džinnifännide tunnustus – “Icons of Gin” 2020 nominatsioon.
Andres, selle kõige peale tahaks sult sissejuhatuseks küsida, kust sa sellise hooga tuled ja kuidas sa Botaaniku avamiseni jõudsid?
Botaaniku avamisele 9. detsembril aastal 2017 eelnes tõesti pikk ettevalmistusperiood. Mul on tegelikult reklaamiagentuuri loovjuhi ja copywriteri taust – aastaid oli mu töölaud alkoholipudelitest lookas, disainisime etikette ja mõtlesime kampaaniad. Eks sealt see sügavam huvi tekkis. Kõigepealt läksin siin Eestis sommeljeede kooli veini õppima, täiesti algtasemele. Ja siis otsustasin endale kokteilid põhjalikult selgeks teha ning kolisin kokteilipealinna Londonisse baarmenide akadeemiasse õppima. Sellele järgnesid baariabilise ametipostid kokteilibaaris Mr Fogg’s Residence Mayfairis ja The Savoy hotelli Beaufort Bar’is. Sellistes maailma külalislahkuse sektori tippklassi institutsioonides õppisin väga palju. Ja siis kolisin tagasi, et kogu see armastus kvaliteetsete kokteilide ja baaride vastu Tallinnasse tuua. Botaanik on minu interpretatsioon baarist, kus ma ise sooviksin käia. Kvaliteet on meie religioon: koostisained ainult kõige paremast, kõik ise kokku pigistatud, nõrutatud, maitsestatud, keedetud, segatud ja šeigitud. Ja loomulikult meie klaaside kollektsioon – enamik kõik vintage kristall erinevatest maailma antiigipoodidest kokku korjatud. Üks komplekt on meil lausa üle 110 aasta vanune – nõgusa jalaga Dry Martini klaasid. Tunnen, et Botaaniku külalised väärtustavad seda, tihti küsitakse uute kokteilide kõrval ka klaasiuudiseid. See teeb mu südame väga soojaks.
Munad ja kokteilid, mis on meie loo keskmes, on esmapilgul veidi võõras kombinatsioon, aga tegelikult on lugu ju hoopis argisem?
Jah, munavalget kasutatakse kokteilimaailmas enamasti sour-tüüpi hapukate kokteilide valmistamiseks. Munavalge seob kenasti maitsed ise maitset mõjutamata ning tekitab kokteili pinnale ilusa vahukihi. Ka munakollane võib olla kokteilide koostisosa, aga need kokteilid pole kõige levinumad. Kunagi kindlasti katsetan midagi ka munakollasega. Vahemärkusena ütlen, et Botaanikus kasutan vaid pastöriseeritud munavalget, mitte kunagi munavalget otse munast.
Täna on meie baaridel ja restoranidel keerulised ajad, sinu absoluutselt suurepärane kokteilibaar Botaanik suletud, aga egas munadepüha siiski kokteilideta tule?! Palun soovita midagi lihtsat kodus valmistamiseks?
Šampanjasõpradele midagi ikka šampanjaga. Eks esimene šampanjakokteil, mis meenub on ikka maailmakuulus klassik French 75. Temast on rohkem kui saja aasta jooksul tekkinud väga palju erinevaid retsepte, kodus valmistamiseks pakun kõige lihtsama.
Šeigi 1 osa head kuiva džinni, 0,5 osa värsket sidrunimahla, 0,5 osa suhkrusiirupit (1:1 suhe vesi ja suhkur) ja kurna läbi sõela jahutatud tilgakujulisse šampanjapokaali, pikenda oma lemmik zero šampanjaga (jääksuhkruvaba šampanjaga, pudeli etiketil nimetatud kui Brut Nature või Zero Dosage, autori märkus). Värsket, kergelt mõrudat meeleolu lisab kokteilile elegantne sidrunikoore pigistus klaasi kohal.
See kokteil sündis esimese maailmasõja ajal Prantsusmaal ning algselt nimeks vaid 75 ehk “soixante-quinze”. 75 millimeetrine oli oluline prantslaste relv esimeses maailmasõjas. Legendaarne baarmen Harry Craddock ütles French 75 kohta oma maailma kõige kuulsamas kokteiliraamatus “The Savoy Cocktail Book” järgmist – “hits with remarkable presision”. Loodan, et varsti saame headest kokteilidest ja suurepärasest seltskonnast taas rõõmu tunda Botaanikus aadressil Suurtüki 2.
Tänan sind südamest ja soovin meile kõigile peatset viirusevaba elu!
Seniks aga innustan kõiki looma eriline meeleolu oma kodubaaris ning katsetama Andrese jagatud retsepti. Zero Dosage ehk Brut Nature šampanjade valik Mulligaleriis on piisavalt suur. Julgen siinkohal reeta ka väikese saladuse: Andrese lemmikuks meie valikust on Chamapagne Drappier Brut Nature 100% Pinot Noir. Seda läbinisti ägedat šampanjat soovitame mõlemad tõesti siiralt ja eriti. Ja egas muud kui kauneid munadepühi kõigile ja Santé!!
*Otselink soovitatud tootele Champagne Drappier Brut Nature 100% Pinot Noir: https://mulligalerii.ee/toode/brut-nature-zero-dosage-750ml/