Champagne SALMON ja kuumaõhupallid
24.05.2021Mulligalerii perenaine peab tähtsat juubelit
26.05.2021Champagne on ainus veinipiirkond ehk apellatsioon veinimaailmas, mis kasutab (loe: lubab kasutada) nii laia valikut erinevaid veinipudelite suurusi nagu seda on pudelid alates 20cl (200ml) kuni 30 liitrini. Oo jaa, see ampluaa on ikka muljetavaldav!
Klassikaline šampanjapudel on 75cl ehk 750ml mahutavusega. Lubatud pudelid Champagne’s on:
- Veerandpudel, Quart ehk Quatre Bouteille, pr – 18,7 – 0,2 l
- Poolpudel, Demi Bouteille, pr – 0,375 l
- Tavapudel, Bouteille, pr – 0,75 l
- Magnum – 1,5 l
- Jéroboam – 3 l
- Rehoboam (ka Rehaboam) – 4,5 l
- Methuselah (ka Methusalem, teistes veinipiirkondades nimetatud ka kui Imperial) – 6 l
- Salmanazar – 9 l
- Balthazar – 12 l
- Nebuchadnezzar (ka Nabuchodnozor) – 15 l
- Melchior – 18 l
- Salomon (ka Solomon) – 21 l
- Sovereign – 25 l
- Primat – 27 l
- Melchizedek (ka Melchisedech) – 30 l
Nagu näha kasutatakse šampanjapudelite nimedes eeskätt raamatute raamatust ehk piiblist teada nimesid. Vein on olnud pikka aega elav osa inimkonna ajaloost ja igapäevaelust, seega on igati arusaadav, miks pudelite suuruseid on nimetatud pühakute ja kangelaste järgi meie vanimatest kirjalikest allikatest luues nii mõttesilla minevikuga. Et nimesid on erinevates keeltes hääldatud ja ka kirjutatud erinevalt, võivad erineda ka nimekujud pudelitel ja ka uhketel piltpostkaartidel, mida Champagen piirkonna kioskitest osta saab ning millel pudelite suurusi kirjeldatud. Nii on eelnevalt ära toodud loetelus nimetatud ka teisene enam kasutatav nimekuju.
Mõned põnevad nimed ja lood ajaloost
Piiblitegelastest kõige kauem (koguni 969 aastat) elanud inimtegelane on Methuselah (eesti keeles Metuusala), Moosese raamatu järgi Eenoki poeg, Lameki isa ja Noa vanaisa. Tema ebaloomulikku pikaealisust on peetud kroonikute tehtud veaks, samas tahtlikuks kujundiks. Tänapäeval ongi Mehuselah’st saanud pikaealisuse sümbol ning sellisena on teada kujutatud nii filmides kui ka muusikas. Salmanazar, iidsete kuningate nimekujus Shalmanezer, viimane neist Shalmanazer V, on end ajalukku kirjutanud kui Iisraeli Kuningriigi vallutaja. Balthazar on alternatiiv Babüloonia kuningaks olnud Belshazzarist, mille nimekujus Bel tähendas „kaitse kuningat“. Hiljem populaarne ka eesnimena, näiteks Tallinna kroonikakirjutaja ja luteri vaimulik Balthasar Russow, samuti mitmed kuulsad Brasiilia jalgpallurid; ka perenimena, näiteks Luftwaffe äss II Maailma sõja päevil Wilhelm Balthasar. Salomon (eesti keeles Saalomon), oli kuningas Taaveti poeg ning eriti tuntud oma tarkuse poolest. Kord olevat Jumal ennast Saalomonile unes ilmutanud ja lubanud täita mistahes soovi. Saalomon palunud endale tarkust. Jumal täitis Saalomoni soovi ja temast sai võimsaim kuningas Iisraeli ajaloos. Tänapäeval kirjeldavad juudid tema valitsemisaega kuldajana, mil Iisrael oli rikkam kui kunagi varem. Saalomon lasi ka ehitada Jeruusalemma Moria mäe templi, kuhu paigutas seaduselaeka. Ta arendas suhteid välisriikidega ja sai üheks võimsaimaks valitsejaks regioonis. Saalomon oli Piibli järgi tuntud ka kui suur naiste armastaja; tal olnud 700 naist ja 300 konkubiini. Naised, ka erinevad välismaised printsessid, olevat saanud lõpuks tema hukatuseks pöörates ta ära teiste jumalate poole, mispeale issand teda karistanud poole kuningriigi temalt äravõtmisega. Ehk tuleb meelde aga seegi lugu Saalomonist ja tema tarkusest, kui tema kui kuninga ja kohtuniku juurde tulid kaks naist lapsega väites, et laps just temale kuulub. Saalomon ütelnud seepeale naistele: „Raiuge laps pooleks ja andke üks pool ühele, teine teisele naisele“. See paljastas vale ema ning tõi esile õige, kes oli oma lapse päästmiseks valmis lapsest pigem loobuma. Nii mõistis õigust ja õiglust Saalomon. Tema surma järgselt (ta elanud 60 aastakseks) võttis valitsemise üle tema poeg Rehaboam, kuid sellesse aega jääb riigi kuulsusetu lõhenemine ja lõhestamine. Melchizedeck, pudelinimede rivis suurim, koguni 30 liitrit, nime on tõlgitud ka kui „kõrgeim jumal“, mis iseloomustab hästi nime valikut just suurima šampanjapudeli puhuks.
Suurte formaatide kroonimata kuningas – Champagne Drappier
Kui rääkida suurtest formaatidest ehk suurtest ja ülisuurtest pudelitest, nimetatud ka kui ülegaba-riidilised pudelid, tasub kindlasti nimetada ja esile tõsta Champagne Drappier (asut. 1808) nime. Ülisuurte pudelite tootmine on pigem väga haruldane kui tavaline. Muuhulgas toimub see Drappier’ majas moel, et šampanja teine fermentatsioon, mis toimub reeglite kohaselt pudelis, leiab aset just täpselt sellises pudelis nagu see tarbijani jõuab. Seega näiteks 9-liitrine Salmanazar just sellessamas 9-liitri suuruses pudelis. On vaid üks erand, väike 200ml ehk niinimetatud lennukipudeli suuruses pudel. Selle sisu täidetakse eraldi. Enamlevinud on aga alates 3-liitri suurusest pudelist suurematesse pudelitesse šampanja ümbervalamine. Seda võiks suuri formaate soetades ka teada ja arvestada.
Mulligalerii valikus on kokku nelja erineva šampanjamaja – Drappier, Bruno Paillard, Diebolt-Vallois ja ka Salmon – uhkeid suuri formaate – nii magnumeid, Jeroboam’e kui ka suuremaid pudeleid – 6L, 9L, 12 L ja tellimisel suuremaidki. Pulmade ja juubelite hooaeg on ees ja oleme selleks kenasti valmis. Meie fännklubi juba tunneb hästi nii Drappier’i 9-liitrist Salmanazari, aga ka Bruno Paillardi 12-liitrist Balthazari, Jeroboamidest ehk 3-liitristest šampnajapudelistes rääkimata, mis on sel kevad-suvel eriti kuum kaup, sest oleme nii pikalt oodanud sõpradega kohtumist ja elu tähistamist. Mulligalerii perenaine on suurima rõõmga alati abiks tegema sobivamaid valikuid. Tasub teada, et just suured formaadid on tema absoluutne kirg. Nii võite olla kindlad, et iga sellise pudeli avamisest saab ka üks imetore ja igati meeldejääv sündmus! Olete palutud!
*Kasutatud on ka inglise keelse Wikipedia ning eestikeelse Vikipeedia andmeid.